Jeansy czyli spodnie robotników

Jeansy to stosunkowo młody materiał. Cała historia rozpoczyna się od tak zwanej gorączki złota w Stanach Zjednoczony w XIX wieku. Poszukiwacze złota potrzebowali odzieży wytrzymałej, ale jednocześnie wygodnej i lekkiej, która powoli im na wielogodzinną pracę. Początkowo nosili spodnie zrobione z bawełny, ten materiał nie nadawał się na dłuższą metę, bowiem szybko się niszczył i rozciągał. W 1873 Levi Strauss i Jacobem Davisem opatentowali spodnie zrobione z jeansu, dodatkowo spodnie te były wzmocnione w najbardziej narażonych na wytarcia punktach, co czyniło je jeszcze bardziej trwałymi. Tak powstała pierwsza i chyba najbardziej znana firma produkująca jeansy, również damskie jeansy Levi&Co. Początkowo spodnie te miały jedną kieszeń z tyłu i dwie z przodu.

Już w 1930 roku jeansy stały się elementem mody codziennej kobiet. Modelka ubrana w jeansy pojawiła się na okładce Vogua, wraz z artykułem poświęconym jeansom zatytułowanym „Weastern Chic”. Moda damska mocno zmieniła wygląd jeansów. Szybko powstały nowe wzory i modele. W latach 90 XXI wieku królował model Mom Jeans, spodnie z wysokim stanem, prostymi nogawkami, które kończą się tuż przed kostką. W latach 2000 jeansy przeszły gigantyczną ewolucję. Styl promowany przez ówczesne ikony takie jak Paris Hilton, sprawił, że kobiety na całym świecie zapragnęły nosić nowy model spodni. We wczesnych latach 2000 wszyscy wybierali spodnie o bardzo niskim stanie, tak zwane biodrówki. Jak wiadomo nie były to wygodne spodnie, zwłaszcza, że nie nadawały się do każdej sylwetki.

Nieco później za powstał model obcisłych spodni, tak zwanych rurek, na które szczególnie mocno narzekali mężczyźni. Wielu z nich nie było w stanie nosić takich spodni ze względu na zbyt wąskie nogawki. Natomiast kobiety do dziś uwielbiają rurki. Ten model poza nogawkami, charakteryzuje się wysokim stanem, są więc zdecydowanie bardziej wygodne od spodni promowanych w latach 2000.
Ostatnie sezony pokazały, że kobiety jednak pragną czegoś nieco wygodniejszego, na rynku zaczęły pojawiać się spodnie o kroju Boyrfiend. Czyli takie, które udają, że ukradłyśmy je z szafy swojego chłopaka. Są nieco luźne, mało dopasowane, mają wysoki stan, zbyt długą nogawkę, która należy podwinąć żeby nie skrócić sobie zbyt nóg.
Odkąd jeansy pojawiły się na świecie, stanowią najpopularniejszy wybór wśród kobiet i mężczyzn, choć teraz chętniej sięgamy po inne modele spodni – a nawet po dresy w codziennych stylizacjach – to wciąż nic nie jest w stanie przebić nieśmiertelnych i kultowych jeansów.

Anna Farelska

Zapraszam serdecznie do zakupów moim butiku. Posiadamy odzież znanych o cenionych marek, włoskich oraz z całego świata. Odzież damska i męska, a także obuwie i akcesoria.