Bardzo wiele osób odczuwa strach w momencie, w którym okazuje się, że muszą coś powiedzieć przed szerszą publicznością. O ile w wieku młodzieńczym większości udawało się uciec przed stresującymi teatrzykami, o tyle w wymarzonej pracy może nie być takiej możliwości. Dlatego warto przezwyciężyć swój lęk i zyskać większą pewność siebie, a wystąpienia publiczne przestaną być przykrym obowiązkiem.
Jak przezwyciężyć lęk przed publicznością?
Tak naprawdę wcale nie musimy stanąć przed ogromnym tłumem, aby odczuwać lęk. Czasem wystarczy tylko pokój konferencyjny i kliku wpatrzonych w nas współpracowników, przed którymi mamy wygłosić swoją prezentację. Aby temu zapobiec i nie bać się, że strach nas sparaliżuje, warto przygotować się do wystąpienia. Poćwiczyć je w domu przed lustrem, wykonać kilka ćwiczeń mających na celu usprawnienie mimiki. Te dwie rzeczy mogą pomóc, jednak jest coś, co najlepiej wpłynie na nasze umiejętności przemawiania, a co za tym idzie na naszą pewność siebie.
Najlepszym sposobem na przełamanie się i przezwyciężenie lęku jest uczęszczanie kurs wystąpień publicznych, który podpowie Ci jak przemawiać, aby ludzie Cię słuchali i co masz zrobić, żeby zapanować ciałem. Zarówno sposób, w jaki będziesz się wypowiadać, jak i same gesty będą miały wpływ na Twój odbiór przez osoby, które będą Cię słuchać.
Wystąpienia publiczne nie muszą być stresujące.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wystąpienia publiczne najbardziej stresują wtedy, gdy nie czujemy się przygotowani. Dlatego zawsze na pierwszym miejscu należy postawić przygotowanie merytoryczne, które pozwoli nam nabrać pewności siebie. Drugim sposobem na eliminację stresu, będzie zdobywanie i stosowanie wiedzy, którą pozwoli nabyć szkolenie z wystąpień publicznych.
Podczas pierwszych wystąpień każdy odczuwa tremę i jest to naturalne, jednak prawdziwą sztuką jest umiejętność radzenia sobie w takich sytuacjach. Pocieszeniem może być informacja, że im więcej wystąpień publicznych będzie za nami, tym mniejszy stres będzie nam towarzyszył podczas kolejnych wystąpień. Jednak aby tak było warto wybrać się na kurs wystąpień publicznych i poznać tajniki przemawiania.

Wejdź w komitywę z lustrem, bo tylko w ten sposób dowiesz się, jak wyglądasz podczas przemowy. Jeśli myślisz, że to nie jest ważne, to bardzo się mylisz. Zbyt duża gestykulacja, mała pewność siebie, albo zbyt duże spięcie będą widoczne dla odbiorców. Zamiast skupić się na wygłaszanych przez Ciebie treściach, ich myśli będą krążyć wokół Twojego zachowania.
Jak mówić, żeby inni nas słuchali?
Szkolenie z wystąpień publicznych pokaże Ci, jak mówić, żeby osoby, które Cię słuchają, były zainteresowane tym, co masz im do przekazania. Przede wszystkim zapanuj nad głosem i postaraj się brzmieć pewnie. Mów głośno, tak aby wszyscy Cię słyszeli, ale nie krzycz. Jeśli masz możliwość, wygłoś kawałek tekstu przed jakimś znajomym czy osobą z rodziny, żeby mogła ocenić, czy nie mówisz zbyt cicho. Nie mów monotonnie i zmieniaj tonację, jeśli tylko możesz, wpleć ciekawą anegdotę, która przekłuje uwagę publiczności i sprawi, że Twoja przemowa będzie o wiele ciekawsza.
Możesz spróbować zbudować napięcie lub zaakcentować moment, w którym zaczynasz mówić o bardzo ważnych kwestiach. To również pomoże odbiorcom w wyłuskaniu najważniejszych informacji i na skupieniu się na tym, co masz im do przekazania.
Oczywiście to nie wszystko. O wiele więcej tajników poznasz podczas szkoleń.