Kiedy pójść na psychoterapię?

Czy kiedyś czułeś się przytłoczony i myślałeś, że nie poradzisz sobie z codziennością? Jeżeli tak to nie jesteś sam. Według Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują pomocy, aby poradzić sobie z ciężką przypadłością, utratą wagi albo rzuceniem nałogu. Są też osoby, które zmagają się z problemami w związkach oraz psychoterapeuta kielce, zwolnieniem z pracy, śmiercią najbliższej osoby, stresem czy nadużywaniem różnych substancji. Wszystkie te problemy są często szkodliwe dla człowieka.
 

Psychoterapia – co to jest?

Psycholog może wspomóc w rozprawieniu się z problemami. Przez psychoterapię przechodzą osoby z każdej kategorii wiekowej, aby żyć bardziej produktywnie, komfortowo i w pełni satysfakcji. Podczas terapii psycholog stosuje naukowo certyfikowane procedury, by pomóc pacjentom rozwinąć w sobie dobre nawyki. Istnieje kilka podejść do psychoterapii, wraz z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną i innymi — które pomogą każdemu z osobna przepracować swoje problemy.  Proces ten oparty jest na kooperacji i dialogu. Pacjent ma zapewnione otoczenie wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta jest nastawiony neutralnie i nie będzie go w żaden sposób krytykował.  

Wraz z psychologiem będziesz pracował nad tym, żeby zidentyfikować i zmienić wzory zachowania, które nie pozwalają osiągnąć w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko stara się rozwiązać dotychczasowe problemy, ale uposaża w nowe umiejętności, aby sprawniej radzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy pójść na psychoterapię?

Przez błędy rozumienia czym jest psychoterapia, mnóstwo potrzebujących się na nią nie decyduje. Nawet jeśli znają fakty i nie opierają się na mitach, to ludzie często czują się zdenerwowani przed podjęciem próby leczenia. Warto przezyciężyć strach, ponieważ jeśli jakość funkcjonowania nie jest taki jaki byśmy chcieli — psychoterapia może być pomocna. Niektórzy ludzie korzystają z terapii u psychologa dlatego, że mają depresję, odczuwają lęk lub złość przez długi czas. Inni natomiast mogą potrzebować wsparcia w przewlekłej chorobie, która ma wpływ na emocje i psychikę. Są też potrzebujący szybkiej diagnozy swoich problemów na przykład, gdy muszą zmierzyć się z perspektywą rozwodu, samotnością, zwolnieniem z pracy, wypaleniem zawodowym itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *